Historia

Jednym z najstarszych kościołów na Śląsku był kościół w Słącznie. Z zapisu w Kronice Parafialnej z 1654 roku wynika, że miał być zbudowany około roku 1000, kiedy to święty Wojciech, w podróży z Gniezna do Krakowa głosił kazania w Słącznie. To tutaj też miał uformować system parafialny. Do Słączna należały wszystkie okoliczne miejscowości, a zatem także Sułów.   Dopiero w roku 1360 rozpoczęto budowę kościoła w Sułowie, który mimo wszystko podlegał pod kościół w Słącznie. Niestety w roku 1432 kościół w Sułowie został przez Husytów zburzony i leżał w ruinach aż do roku 1494, w którym to Zygmunt I Jaron von Kurzbach znów go odbudował. On też jako lenno otrzymał od króla czeskiego Władysława: Milicz, Żmigród, Prusice, Cieszków, Sułów, Nowy Zamek, Więckowo, Herrnstadt i Rutzen. Jemu przypisuje się odbudowę wielu zburzonych przez husytów w latach 1428-1432 miejscowości i kościołów. Zygmunt I zmarł 27 listopada 1513 roku w Powidzku. Pozostawił po sobie dwóch synów oraz córkę Klarę, która później została przełożoną w klasztorze św. Klary we Wrocławiu.

Tu podaj tekst alternatywny
W 1732 roku konieczną stała się rozbiórka świątyni parafialnej, która zaniedbana pod względem technicznym groziła zawaleniem się. W tym samym roku rozpoczęto od podstaw budowę nowego kościoła. Wzniesiono ją na planie krzyża z wielobocznymi ramionami, o jednonawowej konstrukcji ryglowej. Od strony zachodniej przylega do niej wieża, której budowa wskazuje, iż pierwotnie zawieszone były na niej trzy dzwony. Realizacja prac budowlanych możliwa była dzięki pomocy patronatu dominium i parafian. Patronat nad swiątynią sprawował wówczas dziedzic Sułowa – baron Mikołaj Sylwiusz Józef z Burghauss.

Tu podaj tekst alternatywny

Po przekroczeniu świątynnego progu uwagę zwraca przede wszystkim wspaniały, pochodzący z 1438 roku ołtarz główny. Utrzymany jest on w białej barwie i wykończony złotymi zdobieniami. Umieszczony w samym jego centrum obraz ,,Pożegnanie św. Piotra i Pawła” pochodzi z 1739 roku. Flankowany jest on przez dwie kunsztownie wykonane rzeźby aniołów o złotych szatach i skrzydłach. Ołtarze boczne natomiast zostały poświęcone Matce Bożej i Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. na uwagę w wystroju świątyni zasługują także dziewiętnastowieczne obrazy ,,Wyszydzenie Pana Jezusa”, oraz ,,Zwiastowanie”. Kościół posiada organy z 1877 roku. Nadal czynne.

Tu podaj tekst alternatywny

 

Tu podaj tekst alternatywny

Zdobiący krajobraz Sułowa niewielki, ośmioboczny, barokowy kościół datowany jest na 1767 rok. Pierwotnie była to świątynia protestancka, jednak w dniu 4 czerwca 1946 przejęli ją katolicy.
Świątynny, barokowy ołtarz główny wypełnia obraz patronującej kościołowi Matki Bożej Częstochowskiej. Malowidło to wyszło spod pędzla miejscowego malarza Janusza Łukaszewskiego. W ołtarzu głównym znajduje się od 2000 roku, a jego wymiany dokonał ówczesny proboszcz ks. Jan Ożóg. Po przeciwległej stronie ołtarza, ponad drzwiami wejściowymi wznosi się monumentalny balkon chóru z potężnymi organami (ich brzmienie możesz posłuchać w dziale ,,Filmy”). Całość wnętrza okalają dwie kondygnacje empor, których balustrady pokrywają malowidła przedstawiające sceny biblijne oraz postaci świętych. Do perełek wystroju świątyni należy epitafium fundatorki kościoła – Zofii von Burghaus oraz środkowa część tryptyku ,,Ostatnia wieczerza”.

Tu podaj tekst alternatywny